Mainostoimisto Neljä Ulottuvuutta Oy Turku

4D Blogi

touko 12

Brändini mun

Samu - Takaisin | Kommentoi

Edesmennyt Tommy Tabermann nimesi kolumnissaan rakkauden brändien brändiksi. Sitä se varmasti haluttavuudessaan ja tavoiteltavuudessaan onkin. Rakkautta tarvitaan myös merkkiuskollisuutta rakennettaessa. Kuinka paljon yhteistä perinteisellä rakkaudella onkaan brändiuskollisuuden kanssa?

1. Sen oikean löytäminen

Brändejä mahtuu maailmaan melkoisesti. Sen oikean löytäminen ei tapahdu aivan itsestään. Jos tuoteryhmän tuotteet ovat ihmiselle vain kulutushyödykkeitä, yleensä valitaan hinta–laatu-suhteeltaan paras tuote. Tässä kohtaa pitääkin saada kuluttajan tunteet peliin. Kun hyllymetrien keskeltä loistaa vain se ainoa oikea, muut merkit jäävät omaan arvoonsa.

2. Rakkauden syttyminen

Tommy Tabermann sen hienosti kynäili: â€Rakkautta ei voi komentaa, rakkaus täytyy ansaita.â€
Tämä pätee täydellisesti myös markkinointiin. Uutta brändiä ei voi vain komentaa, tai paremmin sanottuna ostaa, ihmisten sydämiin. Rakkaus syttyy ja sammuu hitaasti.

Kumpi olisi sinun yrityksellesi mieluisampi asiakas? Pikaisesti merkkiin ihastunut kuluttaja, joka voi kuitenkin kääntää selkänsä yrityksellesi yhtä nopeasti. Vai sellainen kuluttaja, joka tutustuu brändiisi hitain, varovaisin askelin, mutta päätyy lopulta rakastamaan sitä ja pysyy sen rinnalla vaikeinakin aikoina. Jälkimmäinen näyttäisi liikevaihdossa varmasti vähemmän piikikkäältä.

3. Yhdessä olon tärkeys

Kun oma kumppani löytyy, vain se tuntuu oikealta. Sitä ei voi korvata kuka tai mikä tahansa, eikä sen puutteeseen auta muut vastaavat tuotteet. Yltiörakastunut Coca Cola -fani ei varmasti tyydytä limuhimojaan Pepsillä. Brändin on oltava kuluttajalle ainutlaatuinen kumppani.

Brändiä arvostetaan ja se vahvistaa kuluttajan identiteettiä. Vakavassa merkkiuskollisuudessa yleinen mielipide ei vaikuta päätöksiin, vaan oma sitoutuminen pitää kuluttajan oman kumppaninsa kainalossa.

4. Suhteen ylläpito

Myös brändiuskollisuus vaatii molemminpuolista vaivannäköä ja arvostusta. Kuluttajalta odotetaan ostoja ja merkin haltijalta kuluttajapalvelua. Pitkäaikaiselta rakkaalta kestetään myös pienet kolaukset. Siksi yrityksillä, joilla on erittäin merkkiuskollisia asiakkaita, maine ei kaadu yhteen huonoon mainoskampanjaan.

Olen myös itse törmännyt vakavaksi menneeseen brändiuskollisuustapaukseen. Tuttavallani oli iPod ja iPhone. Hänen oli kuitenkin ostettava vielä Macbook, että â€Omenaperhe†olisi täydellinen. Rakkaus voi siis merkkien maailmassakin mennä niin vakavaksi, että perheen perustaminen on luonnollista.

Samu

Opiskelen Turun ammattikorkeakoulun taideakatemiassa mainonnan suunnittelua, jossa erikoistun copywriteriksi. Suoritan parhaillaan ensimmäistä työharjoitteluani täällä 4D:n mainostoimistossa.




Kommentit:





Lähetä oma kommenttisi:

Nimi:

Sähköposti:

Kommentti: